Svaki tjedan nešto novo…
-
AUSTRIJSKI PEHAR, CRVENI PEHARČEK (Sarcoscypha austriaca)
Rod Sarcoscpha zastupljen je u Hrvatskoj sa točno 4 vrste: Sarcoscypha austriaca, Sarcoscypha jurana, Sarcoscypha coccinea i Sarcoscypha macaronesica. Sve ih skupno možemo zvati crveni peharčeki. Spadaju u red gljiva mješinarki (Ascomycota). Izgledom se teško makroskopski mogu razlikovati pa je za sigurnu determinaciju potrebna mikroskopija. Ipak, neke se vrste mogu odvojiti staništem na kojem rastu.…
-
MEDVJEĐI LUK (Allium ursinum)
Naziv „medvjeđi“ je iz razloga jer ga medvjedi obožavaju jesti nakon prolaska zime, kad se snijeg otapa i nastupa proljeće. Valjda medo zna što je najbolje za njegov organizam nakon dugog mirovanja u zimskom snu. Kako je za medvjede poslastica, tako je i za ljude. Inače, u nekim krajevima medvjeđi luk još zovu srijemuš. Najviše…
-
ZIMSKA PANJEVČICA, BARŠUNASTA PANJEVČICA (Flammulina velutipes)
Zimska panjevčica raste u manjim ili većim grmićima na raznom bjelogoričnom drveću, njihovim deblima, panjevima i slično. Može se pojaviti i na još živim bolesnim stablima. Možda je najčešća na vrbama, ali pojavljuje se i na topolama, lipama, bagremima, orasima, bukvama, johama, brijestovima, grabovima, zapravo gotovo da i nema listopadnog drveta koje ne može naseliti.…
-
KOCKAVICA (Fritillaria meleagris L.)
Kockavica (Fritillaria meleagris L.) je privlačna biljka koja zbog svoje ljepote predstavlja pravi ukras proljetnih livada. U rano proljeće ona se razvija iz lukovice i može narasti do 30 cm visine. Njezina tanka stabljika na vrhu nosi cvijet, ispod kojeg je naizmjenično poredano nekoliko dugih i uskih listova. Cvjetovi su građom tipični za porodicu ljiljana…
-
LJILJAN ZLATAN (Lilium martagon L.)
Ljiljan zlatan (Lilium martagon L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice ljiljana (Liliaceae). Stabljika je uspravna, okrugla, uglavnom gola, često s izraženim crvenkastim pjegama, naraste do 130 cm visine. Podzemna lukovica je zlatnožuta, velika do 5 cm, građena od više debelih i mesnatih ljuski. Listovi su sjedeći, cjelovitog ruba, duguljasto eliptični, tupo ušiljeni, dužine oko…
-
CRNA TRUBAČA (Craterellus cornucopioides)
Crna trubača ima još nekoliko hrvatskih naziva pa je još zovu i mrka trubača, mrtvačka truba, mrka truba i rog obilja. Zbog svojeg tipičnog izgleda ne može se zamijeniti sa nevaljalim gljivama. Slična joj je jestiva pepeljasta lisičica Cantharellus cinereus koja ima trusište izgrađeno od rebara, tj. prutića. Pseudocraterellus sinuosus je puno manjeg rasta i…
-
BUKOVAČA (Pleurotus ostreatus)
Iako joj hrvatsko ime ukazuje na to da raste na bukvama, to je samo djelomično točno. Bukovača je gljiva koja osim na bukvi može rasti na brojnim drugim vrstama bjelogoričnog drveća (hrast, topola, vrba, orah, grab, breza itd.). Osim na bjelogoričnom drveću bukovače se mogu naći i na crnogoričnom (smreka). Uostalom, bukovača je i popularna…
-
MARTINČICA – Infundibulicybe geotropa
Ova je gljiva dobila hrvatsko ime martinčica jer se najčešće pojavljuje u doba kada se slavi Martinje (11. studeni, dan Svetog Martina, zaštitnika vinogradara). Inače, raste od kraja rujna do početka prosinca. Martinčica je prilično velika gljiva. Može narasti i do 25 cm promjera klobuka i do 3 cm u promjeru stručka. Klobuk joj u…