Digitalni otpad – nevidljivi zagađivač koji šteti našem okolišu
Davne 1989. u CERN-u u Ženevi rođena je ideja o Internetu. Danas je Internet potpuno promijenio naše živote, način na koji komuniciramo, radimo, zabavljamo se, informiramo ili kupujemo. No Internet također ima ogroman utjecaj na naš planet. Jesmo li uopće svjesni da je digitalna industrija postala zabrinjavajući svjetski potrošač energije i proizvođač stakleničkih plinova?
U digitalnom svijetu, kao i u okolišu, postoji ogromna količina otpada. Sve većom digitalizacijom povećava se količina korištenih podataka. Nepotrebne datoteke, aplikacije, fotografije i videozapisi, sve je to digitalni otpad. Digitalni otpad zagađuje okoliš nepotrebno trošeći energiju. Manje je poznato kako svakim klikom na internetu i svakim poslanim e-mailom za sobom ostavljamo ugljični otisak štetan za naš okoliš. Vrijeme je da se osvijestimo o važnosti redovitog digitalnog čišćenja svojih mobitela, računala i drugih pametnih uređaja. Još uvijek većina ljudi briše nepotrebne sadržaje tek kada digitalni uređaji počinju slabije i sporije raditi. Sigurnosne kopije najčešće čuvaju u oblaku, a upravo podatkovni centri najveći su potrošači energije u digitalnoj industriji.
Kako smanjiti digitalni otpad?
Kao što moramo počistiti svoju sobu, radni stol, ormar, tako je dobro nekad počistiti i svoj digitalni svijet. Smanjiti digitalni otpad možemo tako da s digitalnih uređaja izbrišemo nepotrebne aplikacije, prezentacije, slike i datoteke. Smanjiti ga možemo i brisanjem nepotrebne elektroničke pošte, povijesti pregledavanja, isključivanjem svih nepotrebnih notifikacija. Pri pretraživanju pojmova pokušajte biti što konkretniji kako biste smanjili broj pretraživanja. Izbjegavajte prekomjernu potrošnju video streaminga. Čuvajte svoje prijenosno računalo i drugu digitalnu opremu dulje vrijeme.
Ukoliko slijedite ove savjete stvarate dobre digitalne navike. Upravo 16. ožujka je Svjetski dan čišćenja digitalnog otpada. Iskoristite to vrijeme za proljetno čišćenje digitalnih uređaja i očuvajte okoliš. Manje podataka – manje CO2.
Tekst: Paula Novogradec, Lora Gabaj


