Solarni paneli na krovu škole

Škola koju volim

U studenom 2023. godine na krov naše škole postavljeni su solarni paneli i pušteni u pogon. Razgovarali smo s ravnateljem i učiteljem fizike, Borisom Toncom o tome što to znači za našu školu i očuvanje prirode te nas je zanimalo kako to funkcionira.

Što su to solarne ploče ili paneli?

Solarni panel je uređaj koji pretvara sunčevu svjetlost u električnu energiju pomoću fotonaponskih ćelija. Fotonaponske ćelije izrađene su od materijala koji proizvodi pobuđene elektrone kada su izloženi svjetlu. Elektroni teku kroz strujni krug i proizvode istosmjernu struju, koja se može koristiti za napajanje raznih uređaja ili se može pohraniti u baterije.

Solarni paneli obično su raspoređeni u skupine koje se nazivaju nizovi ili sustavi. Fotonaponski sustav sastoji se od jedne ili više solarnih ploča, pretvarača koji pretvara istosmjernu struju u izmjeničnu struju i drugih komponenti kao što su kontroleri, brojila i uređaji za praćenje.

Neke od prednosti solarnih panela su to što koriste obnovljiv i čist izvor energije, smanjuju emisije stakleničkih plinova i računi za električnu energiju su manji što je nama vrlo važno. Neki od nedostataka su što ovise o dostupnosti i intenzitetu sunčeve svjetlosti, zahtijevaju čišćenje i imaju visoke početne troškove i moraju se pravilno zbrinjavati ako se pokvare. Solarni paneli naširoko se koriste u stambene, komercijalne i industrijske svrhe, kao i u svemiru.

Što solarne ploče znače za našu školu?

Postavljanje solarnih panela planirano je za sve osnovne škole u sklopu inicijative Zelena Koprivnica. Cilj projekta je što više smanjiti onečišćenje okoliša i potaknuti svakog pojedinca da se odgovornije ponaša prema prirodi. Računi za električnu energiju su duplo manji od kad su paneli na krovu, a kako smo Dijamantna eko škola činimo sve kako bismo čuvali okoliš.

Utječu li solarne ploče pozitivno na okoliš i kako?

Solarna energija je najčišći oblik energije jer nema negativnog utjecaja na ozonski omotač. Neke od prednosti solarnih panela su to što koriste obnovljiv i čist izvor energije, smanjuju emisije stakleničkih plinova i računi za električnu energiju su manji što je nama vrlo važno.

Ono što u fotonaponskoj tehnologiji opterećuje okoliš jest proizvodnja fotonaponskih panela te uporaba toksičnih materijala poput kadmija. Proces dobivanja silicija, kao najčešćeg materijala od kojega se izrađuju fotonaponski članci, energetski je vrlo zahtjevan.

Neki od nedostataka su što ovise o dostupnosti i intenzitetu sunčeve svjetlosti, zahtijevaju čišćenje i imaju visoke početne troškove i moraju se pravilno zbrinjavati ako se pokvare.

Loša strana, što se tiče utjecaja na okoliš, je to što je potrebno zauzeti vrlo veliku površinu za instalaciju kapaciteta kako bi se osigurala dovoljna količina električne energije.

Kolika je snaga solarne elektrane? Kako znate koliko struje proizvedu?

Maksimalna izlazna snaga fotonaponskog sustava postavljenog na našoj školi iznosi oko 30 kWp. Koliko se struje proizvede pratimo na postavljenom sustavu za praćenje proizvodnje.

Jedan kvadratni metar fotonaponskih solarnih panela može proizvesti do 150 W, razvojem tehnologije i više. Oni će čak raditi i na difuzno svjetlo kad su oblačni dani, ali manjom izlaznom snagom. Napon proizveden fotonaponskim panelom ostaje približno isti bez obzira na vrijeme, ali jačina i snaga će varirati. Najvažniju varijablu koju treba imati na umu pri planiranju fotonaponskih solarnih instalacija je izlazna snaga, koja će uglavnom ovisiti o četiri faktora:

  1. maksimalna (vršna) snaga panela (prikazana kao peak-watt tj. Wp)
  2. intenzitet svjetlosti
  3. broj sati izloženosti suncu
  4. kut izlaganja suncu

Postoji li aplikacija koja prati rad solarnih ploča te proizvodnju energije?

Škola ima instaliranu aplikaciju za praćenje proizvodnje i potrošnje energije. Energetski podaci uključuju proizvodnju iz solarne elektrane, potrošnju, samopotrošnju te predanu i preuzetu energiju iz mreže. Podaci su grafički i vizualno dostupni korisnicima na edukativan i razumljiv način.

Koliko su teške?

Postavljene solarne ploče su mase od oko 10 kilograma po kvadratnom metru. Učenici mogu probati sami izračunati masu solarnih ploča.

Koliko su učvršćene i postoji li mogućnost da padnu?

Solarni paneli su učvršćeni na krovište škole metalnom konstrukcijom i ne postoji opasnost od pada. Može doći do oštećenja u slučaju jakog nevremena ili oluje.

Elena Večenaj

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)